сите категории

- Лента од не'рѓосувачки челик

Дома> Производи > Ленти од не'рѓосувачки челик

ПРИМЕНА

Најдете решение за целата линија овде

Дознај повеќе
1
2
3
4
5
Лента од не'рѓосувачки челик 304L за производи и опрема за заварување
Лента од не'рѓосувачки челик 304L за производи и опрема за заварување
Лента од не'рѓосувачки челик 304L за производи и опрема за заварување
Лента од не'рѓосувачки челик 304L за производи и опрема за заварување
Лента од не'рѓосувачки челик 304L за производи и опрема за заварување

Лента од не'рѓосувачки челик 304L за производи и опрема за заварување


  • Вовед
  • Параметар
  • апликации
  • Пребарување
Вовед
Место на потеклоКина
Име на брендЕКГ
Материјал Тип304L
стандардASME, ASTM, EN, BS, GB, DIN, JIS итн
Минимум цел количество1 тон
ЦенаПреговара
пакување ДеталиСтандардно пакување за извозно море
Време на испорака5-15 дена во зависност од барањата и количината на клиентите
Услови на плаќањеТТ, Л / Ц
Набавка Способност3000 тони годишно

● нерѓосувачкиот челик SAE 304 е најчестиот нерѓосувачки челик. Челикот содржи и хром (помеѓу 18% и 20%) и никел (помеѓу 8% и 10.5%), метали како главни нежелезни состојки. Тоа е аустенитен нерѓосувачки челик. Тој е помалку електрично и термички спроводлив од јаглеродниот челик. Тој е магнетен, но помалку магнетен од челикот. Има поголема отпорност на корозија од обичниот челик и е широко користен поради леснотијата во која се формира во различни форми.
The composition was developed by W. H. Hatfield at Firth-Vickers in 1924 and was marketed under the trade name "Staybrite 18/8".
It is specified by SAE International as part of its SAE steel grades. Outside the US it is commonly known as A2 stainless steel, in accordance with ISO 3506 for fasteners.[3] In the commercial cookware industry it is known as 18/8 stainless steel. In the unified numbering system it is UNS S30400 The Japanese equivalent grade of this material is SUS304. It is also specified in European norm 1.4301.

Нерѓосувачки челик 304 1.4301
● Нерѓосувачки челик 304 и нерѓосувачки челик 304L се исто така познати како 1.4301 и 1.4307 соодветно. Типот 304 е најразновидниот и најшироко користен нерѓосувачки челик. Сè уште понекогаш се нарекува по старото име 18/8 кое потекнува од номиналниот состав од типот 304 кој содржи 18% хром и 8% никел. Не'рѓосувачкиот челик тип 304 е аустенитно одделение што може да биде сериозно длабоко исцртано. Овој имот резултираше со тоа што 304 е доминантна оценка што се користи во апликации како мијалници и тенџериња. Типот 304L е верзијата на 304 со ниска содржина на јаглерод. Се користи во компоненти со тешки мерачи за подобрена заварливост. Некои производи како плочи и цевки може да бидат достапни како „двојно сертифициран“ материјал кој ги исполнува критериумите и за 304 и за 304L. 304H, варијанта со висока содржина на јаглерод, исто така е достапна за употреба при високи температури. Својствата дадени во овој лист со податоци се типични за рамно валани производи покриени со ASTM A240/A240M. Разумно е да се очекува спецификациите во овие стандарди да бидат слични, но не нужно идентични со оние дадени во овој лист со податоци.


1.1.1Примена
● Садови
● Пружини, завртки, навртки и завртки
● Мијалници и прскање на грбот
● Архитектонска облога
● Цевки
● Опрема за пивара, храна, млечни производи и фармацевтско производство
● Санитарна опрема и корита

1.1.2 Доставени формулари
● Лист
● Соголување
● Бар
● Плоча
● Цевка
● Цевка
● Намотка
● Фитинзи

1.1.3 Ознаки на легури
● Оценката од нерѓосувачки челик 1.4301/304 одговара и на: S30400, 304S15, 304S16, 304S31 и EN58E.

1.1.4 Отпорност на корозија
● 304 има одлична отпорност на корозија во мајски средини и кога е во контакт со различни корозивни медиуми. Во средини што содржат хлориди може да се јават корозија на дупчење и пукнатини. Напукнување на корозија од стрес може да се случи над 60°C.

1.1.5 Отпорност на топлина
● 304 има добра отпорност на оксидација при наизменична услуга до 870°C и при континуирано сервисирање до 925°C. Сепак, не се препорачува континуирана употреба на 425-860°C. Во овој случај се препорачува 304L поради неговата отпорност на врнежи од карбид. Онаму каде што е потребна висока јачина на температури над 500°C и до 800°C се препорачува степенот 304H. Овој материјал ќе ја задржи водената отпорност на корозија.

1.1.6 Изработка
● Изработката на сите нерѓосувачки челици треба да се врши само со алатки наменети за материјали од нерѓосувачки челик. Алатките и работните површини мора темелно да се исчистат пред употреба. Овие мерки на претпазливост се неопходни за да се избегне вкрстена контаминација на не'рѓосувачки челик со лесно кородирани метали што може да ја обезбојат површината на произведениот производ.

1.1.7 Ладно работење
● 304 нерѓосувачки челик лесно се стврднува. Методите на изработка кои вклучуваат ладна работа може да бараат средна фаза на жарење за да се олесни стврднувањето при работа и да се избегне кинење или пукање. По завршувањето на изработката треба да се примени целосна операција на жарење за да се намалат внатрешните напрегања и да се оптимизира отпорноста на корозија.

1.1.8 Топла работа
● Методите на изработка како фалсификување, кои вклучуваат топла работа треба да се појават по еднообразно загревање на 1149-1260°C. Фабрикуваните компоненти потоа треба брзо да се изладат за да се обезбеди максимална отпорност на корозија.

1.1.9 Обработливост
● 304 има добра обработливост. Обработката може да се подобри со користење на следниве правила: Сечечките рабови мора да бидат остри. Досадните рабови предизвикуваат прекумерно стврднување на работата. Сечењата треба да бидат лесни, но доволно длабоки за да се спречи стврднувањето на работата со возење по површината на материјалот. Треба да се користат прекинувачи на чипови за да се осигура дека џуџето останува без работа. Ниската топлинска спроводливост на аустенитни легури резултира со концентрирање на топлина на рабовите за сечење. Ова значи дека течностите за ладење и лубрикантите се неопходни и мора да се користат во големи количини.

1.1.10Термичка обработка
● Нерѓосувачкиот челик 304 не може да се стврдне со термичка обработка. Третманот со раствор или жарењето може да се направи со брзо ладење по загревање на 1010-1120°C.

1.1.11Заварливост
● Перформансите на заварување со фузија за нерѓосувачки челик тип 304 се одлични и со и без полнила. Препорачани шипки за полнење и електроди за нерѓосувачки челик 304 е нерѓосувачки челик 308. За 304L препорачаното полнење е 308L. Тешките заварени делови може да бараат жарење по заварувањето. Овој чекор не е потребен за 304L. Степенот 321 може да се користи доколку не е можна термичка обработка по заварувањето.

Параметар
Име на производотЛенти од не'рѓосувачки челик
ДебелинаЛадно валано: 0.15 mm-10 mm Топло валано: 3.0 mm-180 mm
Заврши на површината2B, 2D, 4B, BA, HL, ОГЛЕДАЛО, четка, БР. 1-НЕ. 4, 8K
Ширина8-3000mm
Должина на1000mm-11000mm или како барање на купувачот
стандардASME, ASTM, EN, BS, GB, DIN, JIS итн
материјал304L
пакетБарањата на клиентите и Стандардно пакување за извозно морето
Времето за испорака7-15 дена во зависност од барањата и количината на клиентите


Тип 304 хемиски состав од нерѓосувачки челик,[4] %
стандардAISI (UNS)C, ≤Si, ≤Mn, ≤P, ≤S, ≤CrNi
ASTM A276 / A276M304 (S30400)0.081.002.000.0450.03018.0-20.08.0-11.0
апликации

● Гасовод за согорување на отпад од нафта;
● Издувна цевка на моторот;
● Котелска школка, разменувач на топлина, делови од печката за греење;
● Делови за пригушувач за дизел мотори;
● Сад под притисок на котелот;
● Возила за транспорт на хемикалии;
● Зглобови за проширување;
● Спирално заварени цевки за цевки за печки и сушари;

Пребарување

Контактирајте нѐ