сите категории

- Плоча од нерѓосувачки челик

Дома> Производи > Плоча од нерѓосувачки челик

ПРИМЕНА

Најдете решение за целата линија овде

Дознај повеќе
088
083
082
081
071
Намотка од не'рѓосувачки челик 321 со одлична заварливост за опрема за греење и топла средина
Намотка од не'рѓосувачки челик 321 со одлична заварливост за опрема за греење и топла средина
Намотка од не'рѓосувачки челик 321 со одлична заварливост за опрема за греење и топла средина
Намотка од не'рѓосувачки челик 321 со одлична заварливост за опрема за греење и топла средина
Намотка од не'рѓосувачки челик 321 со одлична заварливост за опрема за греење и топла средина

Намотка од не'рѓосувачки челик 321 со одлична заварливост за опрема за греење и топла средина


  • Вовед
  • Параметар
  • апликации
  • Пребарување
Вовед
Место на потеклоКина
Име на брендTISCO PZSS DELONG HONGWANG BAOSTEEL
Материјал Тип201 202
стандардASME, ASTM, EN, BS, GB, DIN, JIS итн
Минимум цел количество1 тон
ЦенаПреговара
пакување ДеталиСтандардно пакување за извозно море
Време на испорака5-15 дена во зависност од барањата и количината на клиентите
Услови на плаќањеТТ, Л / Ц
Набавка Способност3000 тони годишно

● Оценките 321 и 347 се основниот аустенитен челик 18/8 (одделение 304) стабилизиран со додатоци на титаниум (321) или ниобиум (347). Овие оценки се користат затоа што не се чувствителни на интергрануларна корозија по загревањето во опсегот на врнежи од карбид од 425-850 °C. Степенот 321 е избор на одделение за апликации во температурен опсег до околу 900 °C, комбинирајќи висока јачина, отпорност на скалирање и фазна стабилност со отпорност на последователна водена корозија.
Оценката 321H е модификација на 321 со поголема содржина на јаглерод, за да се обезбеди подобрена јачина на висока температура.

● Ограничувањето со 321 е тоа што титаниумот не се пренесува добро преку лак со висока температура, па затоа не се препорачува како потрошен материјал за заварување. Во овој случај се претпочита степенот 347 - ниобиумот ја извршува истата задача за стабилизација на карбид, но може да се пренесе преку лакот за заварување. Според тоа, степенот 347 е стандарден потрошен материјал за заварување 321. Степенот 347 само повремено се користи како матична плоча.

● Како и другите аустенитни оценки, 321 и 347 имаат одлични карактеристики за формирање и заварување, лесно се формираат со кочење или ролна и имаат извонредни карактеристики на заварување. Не е потребно жарење по заварување. Тие исто така имаат одлична цврстина, дури и до криогени температури. Степенот 321 не полира добро, затоа не се препорачува за украсни апликации.

● Степенот 304L е полесно достапен во повеќето форми на производи и затоа генерално се користи во предност наспроти 321 ако барањето е едноставно отпорност на интергрануларна корозија по заварувањето. Сепак, 304L има помала јачина на топлина од 321 и затоа не е најдобриот избор ако условот е отпорност на работна средина над околу 500 °C.

Клучни својства
● Овие својства се наведени за рамно валани производи (плоча, лим и калем) во ASTM A240/A240M. Слични, но не нужно идентични својства се наведени за други производи како што се цевки и шипки во нивните соодветни спецификации.


Отпорност на корозија
● Еквивалентно на степенот 304 во состојба на жарење, и супериорен ако заварот од овие степени не бил ковано после заварување или ако апликацијата вклучува сервисирање во опсег од 425-900 °C. Подложен на корозија со дупчиња и пукнатини во топли средини со хлорид и на напукнување на корозија над околу 60 °C. Се смета за отпорен на вода за пиење со до околу 200 mg/L хлориди на амбиентални температури, намалувајќи се на околу 150 mg/L на 60 °C.

Отпорност на топлина
● Добра отпорност на оксидација при наизменична услуга до 900 °C и при континуирано сервисирање до 925 °C. Овие оценки се добри во опсегот од 425-900 °C, а особено кога се присутни последователни водени корозивни услови. 321H има поголема јачина на топлина и е особено погоден за структурни апликации на висока температура.

Термичка обработка
● Третман со раствор (Anealing) - загрејте до 950-1120 °C и брзо ладете за максимална отпорност на корозија.
● Стабилизирање - загревајте на 870-900 °C за 1 час на 25 mm дебелина и ладење на воздухот. Се препорачува стабилизација за најтешките услови за сервисирање (над 425 °C) и особено за материјалот што е жариран на горната страна од температурниот опсег на жарење.
Stress Relief - Heat to 700 °C for 1 to 2 hours and air cool.
These grades cannot be hardened by thermal treatment.

Заварување
● Одлична заварливост со сите стандардни методи на фузија, и со и без метали за полнење. AS 1554.6 однапред го квалификува заварувањето на 321 и 347 со шипки или електроди од степен 347; Високо силиконска верзија на 347 е исто така однапред квалификувана за заварување на 321.

Параметар
Име на производотНамотка од не'рѓосувачки челик
ДебелинаЛадно валано: 0.15 mm-10 mm Топло валано: 3.0 mm-180 mm
Заврши на површината2B, 2D, 4B, BA, HL, ОГЛЕДАЛО, четка, БР. 1-НЕ. 4, 8K
Ширина8-3000mm
Должина на1000mm-11000mm или како барање на купувачот
стандардASME, ASTM, EN, BS, GB, DIN, JIS итн
материјалГлавно 321
пакетБарањата на клиентите и Стандардно пакување за извозно морето
Времето за испорака7-15 дена во зависност од барањата и количината на клиентите


1

Механички својства
Во табела 321 се дадени типични механички својства за нерѓосувачки лимови од челик 2.

ОдделениеЈачина на истегнување (MPa) минЈачина на принос 0.2% доказ (MPa) минИздолжување (% во 50 mm) минЦврстина
Rockwell B (HR B) максБринел (HB) макс
3215152054095217
321H5152054095217
3475152054092201


Физички својства
Во табела 321 се дадени типични физички својства за нерѓосувачки челик 3 со жарење.

ОдделениеГустина (кг / м3)Еластичен модул (GPa)Просечен коефициент на топлинска експанзија (μm/m/°C)Топлинска спроводливост (W/mK)Специфична топлина 0-100 °C (J/kg.K)Електрична отпорност (nΩ.m)
0-100 ° C0-315 ° C0-538 ° Cна 100 ° Cна 500 ° C
321802719316.617.218.616.122.2500720


Споредба на спецификација на оценки
Приближни споредби на оценки за 321 нерѓосувачки лим од челик се дадени во табела 4.

ОдделениеУНС брСтар британскиEuroNormШведски ССЈапонски JIS
BSEnНеИме
321S32100321S3158B, 58C1.4541X6CrNiTi18-102337СУС 321
321HS32109321S51-1.4878X10CrNiTi18-10-SUS 321H
347S34700347S3158G1.4550X6CrNiNb18-102338СУС 347


Можни алтернативни оценки
Можните алтернативни оценки за нерѓосувачки челик 321 се дадени во табелата 5.

ОдделениеЗошто може да се избере наместо 321
304LБарањето е за отпорност на интергрануларна корозија, а не за јачина на висока температура
3CR12Присутна е само блага средина со „висока температура“… до околу 600 °C.
304HПрисутна е само блага средина со „висока температура“… до околу 800 °C.
310Температурата на работната средина е до околу 1100 °C - превисока за 321 или 321 H.
S30815(253MA)Температурата на работната средина е до околу 1150 °C - превисока за 321 или 321 H.


апликации

● Издувни колектори на авиони
● Зглобови за проширување
● Мевови
● Делови за печка
● Цевка на грејниот елемент
● Разменувачи на топлина
● Плетени или заварени екрани за обработка на минерали со висока температура
● Спирално заварена цевка за цевки за горилници и чадови

Пребарување

Контактирајте нѐ