сите категории

- Плоча од нерѓосувачки челик

Дома> Производи > Плоча од нерѓосувачки челик

ПРИМЕНА

Најдете решение за целата линија овде

Дознај повеќе
1
2
3
4
5
6
Плоча од не'рѓосувачки челик 304L верзија со низок јаглерод што се користи во компоненти со тежок мерач за подобрена заварливост
Плоча од не'рѓосувачки челик 304L верзија со низок јаглерод што се користи во компоненти со тежок мерач за подобрена заварливост
Плоча од не'рѓосувачки челик 304L верзија со низок јаглерод што се користи во компоненти со тежок мерач за подобрена заварливост
Плоча од не'рѓосувачки челик 304L верзија со низок јаглерод што се користи во компоненти со тежок мерач за подобрена заварливост
Плоча од не'рѓосувачки челик 304L верзија со низок јаглерод што се користи во компоненти со тежок мерач за подобрена заварливост
Плоча од не'рѓосувачки челик 304L верзија со низок јаглерод што се користи во компоненти со тежок мерач за подобрена заварливост

Плоча од не'рѓосувачки челик 304L верзија со низок јаглерод што се користи во компоненти со тежок мерач за подобрена заварливост


  • Вовед
  • Параметар
  • апликации
  • Пребарување
Вовед
Место на потеклоКина
Име на брендTISCO PZSS DELONG HONGWANG BAOSTEEL
Материјал Тип304, 304Л
стандардASME, ASTM, EN, BS, GB, DIN, JIS итн
Минимум цел количество1 тон
ЦенаПреговара
пакување ДеталиСтандардно пакување за извозно море
Време на испорака5-15 дена во зависност од барањата и количината на клиентите
Услови на плаќањеТТ, Л / Ц
Набавка Способност3000 тони годишно

● Садови
● Пружини, завртки, навртки и завртки
● Мијалници и прскање на грбот
● Архитектонска облога
● Цевки
● Опрема за пивара, храна, млечни производи и фармацевтско производство
● Санитарна опрема и корита

1.1.2 Ознаки на легури
Одделение од нерѓосувачки челик 1.4301/304 исто така одговара на: S30400, 304S15, 304S16, 304S31 и EN58E.

1.1.3 Отпорност на корозија
304 има одлична отпорност на корозија во мајските средини и кога е во контакт со различни корозивни медиуми. Во средини што содржат хлориди може да се јават корозија на дупчење и пукнатини. Напукнување на корозија од стрес може да се случи над 60°C.

1.1.4 Отпорност на топлина
304 има добра отпорност на оксидација при наизменична услуга до 870°C и при континуирана услуга до 925°C. Сепак, не се препорачува континуирана употреба на 425-860°C. Во овој случај се препорачува 304L поради неговата отпорност на врнежи од карбид. Онаму каде што е потребна висока јачина на температури над 500°C и до 800°C се препорачува степенот 304H. Овој материјал ќе ја задржи водената отпорност на корозија.

1.1.5 Изработка
Изработката на сите нерѓосувачки челици треба да се врши само со алатки наменети за материјали од нерѓосувачки челик. Алатките и работните површини мора темелно да се исчистат пред употреба. Овие мерки на претпазливост се неопходни за да се избегне вкрстена контаминација на не'рѓосувачки челик со лесно кородирани метали што може да ја обезбојат површината на произведениот производ.

1.1.6 Ладно работење
304 нерѓосувачки челик лесно се стврднува. Методите на изработка кои вклучуваат ладна работа може да бараат средна фаза на жарење за да се олесни стврднувањето при работа и да се избегне кинење или пукање. По завршувањето на изработката треба да се примени целосна операција на жарење за да се намалат внатрешните напрегања и да се оптимизира отпорноста на корозија.

1.1.7 Топла работа
Методите на изработка како ковање, кои вклучуваат топла работа треба да се појават по еднообразно загревање на 1149-1260°C. Фабрикуваните компоненти потоа треба брзо да се изладат за да се обезбеди максимална отпорност на корозија.

1.1.8 Обработливост
304 има добра обработливост. Обработката може да се подобри со користење на следниве правила: Сечечките рабови мора да бидат остри. Досадните рабови предизвикуваат прекумерно стврднување на работата. Сечењата треба да бидат лесни, но доволно длабоки за да се спречи стврднувањето на работата со возење по површината на материјалот. Треба да се користат прекинувачи на чипови за да се осигура дека џуџето останува без работа. Ниската топлинска спроводливост на аустенитни легури резултира со концентрирање на топлина на рабовите за сечење. Ова значи дека течностите за ладење и лубрикантите се неопходни и мора да се користат во големи количини.

1.1.9Термичка обработка
304 не'рѓосувачки челик не може да се стврдне со термичка обработка. Третманот со раствор или жарењето може да се направи со брзо ладење по загревање на 1010-1120°C.

1.1.10Заварливост
Перформансите на заварување со фузија за нерѓосувачки челик тип 304 се одлични и со и без полнила. Препорачани шипки за полнење и електроди за не'рѓосувачки челик 304 е од нерѓосувачки челик 308. За 304L препорачаното полнење е 308L. Тешките заварени делови може да бараат жарење по заварувањето. Овој чекор не е потребен за 304L. Степенот 321 може да се користи доколку не е можна термичка обработка по заварувањето.

Параметар
Име на производотПлоча од нерѓосувачки челик
ДебелинаЛадно валано: 0.15 mm-10 mm Топло валано: 3.0 mm-180 mm
Заврши на површината2B, 2D, 4B, BA, HL, ОГЛЕДАЛО, четка, БР. 1-НЕ. 4, 8K
Ширина1219, 1250, 1500, 2000мм
Должина на1000mm-11000mm или како барање на купувачот
стандардASME, ASTM, EN, BS, GB, DIN, JIS итн
материјалГлавно 304, 304 л
пакетБарањата на клиентите и Стандардно пакување за извозно морето
Времето за испорака7-15 дена во зависност од барањата и количината на клиентите


Тип 304 Хемиски состав од нерѓосувачки челик, [4] %
стандардAISI (UNS)C, ≤Si, ≤Mn, ≤P, ≤S, ≤CrNi
ASTM A276 / A276M304 (S30400)0.081.002.000.0450.03018.0-20.08.0-11.0
апликации

● Гасовод за согорување на отпад од нафта;
● Издувна цевка на моторот;
● Котелска школка, разменувач на топлина, делови од печката за греење;
● Делови за пригушувач за дизел мотори;
● Сад под притисок на котелот;
● Возила за транспорт на хемикалии;
● Зглобови за проширување;
● Спирално заварени цевки за цевки за печки и сушари;

Пребарување

Контактирајте нѐ