сите категории

- Плоча од нерѓосувачки челик

Дома> Производи > Плоча од нерѓосувачки челик

ПРИМЕНА

Најдете решение за целата линија овде

Дознај повеќе
1
2
3
4
5
Лист од нерѓосувачки челик 201 за прехранбена индустрија и машини (J1, J2)
Лист од нерѓосувачки челик 201 за прехранбена индустрија и машини (J1, J2)
Лист од нерѓосувачки челик 201 за прехранбена индустрија и машини (J1, J2)
Лист од нерѓосувачки челик 201 за прехранбена индустрија и машини (J1, J2)
Лист од нерѓосувачки челик 201 за прехранбена индустрија и машини (J1, J2)

Лист од нерѓосувачки челик 201 за прехранбена индустрија и машини (J1, J2)


  • Вовед
  • Параметар
  • апликации
  • Пребарување
Вовед
Место на потеклоКина
Име на брендTISCO PZSS DELONG HONGWANG BAOSTEEL
Материјал Тип201 202
стандардASME, ASTM, EN, BS, GB, DIN, JIS итн
Минимум цел количество1 тон
ЦенаПреговара
пакување ДеталиСтандардно пакување за извозно море
Време на испорака5-15 дена во зависност од барањата и количината на клиентите
Услови на плаќањеТТ, Л / Ц
Набавка Способност3000 тони годишно

● Успешната примена на нерѓосувачки челик од серијата 200 во Индија се должи на можноста за замена на нерѓосувачки челик 304 во некои специфични апликации.

● Поголемиот дел од нерѓосувачкиот челик од серијата 200 што се продава на кинескиот пазар има мала контрола врз содржината на сулфур и јаглерод во согласност со националните стандарди, заменувајќи дел или целиот никел со манган (и азот) за да се произведе аустенитен нерѓосувачки челик со помала содржина на никел.

● Недостатокот на оваа серија материјали е што содржината на хром под 18% и ниската содржина на никел не можат да постигнат рамнотежа и да формираат ферити. Поради оваа причина, содржината на хром во нерѓосувачкиот челик од серијата 200 е намалена на 13.5% до 15%. Некои Ситуацијата падна на 13% до 14%, а неговата отпорност на корозија не може да се спореди со 304 и други слични челици. Дополнително, манганот и во некои случаи бакарот го намалуваат ефектот на репасивност при кисели услови вообичаени за местата на корозија во зоните на таложење и пукнатините. Челикот од серијата 200 ќе пропадне при овие услови приближно 10-100 пати побрзо од нерѓосувачкиот челик 304. Преостанатата содржина на сулфур и јаглерод во овие челици често не се контролира во производството, а материјалот не може да се следи назад до неговото потекло, дури и кога материјалот се рециклира. Ако Cr-Mn челиците не се специфицирани, тие може да бидат опасна мешавина од отпадоци, што ќе резултира со одлеаноци со неочекувано високи нивоа на манган.

● Кина главно ги има следните 200 серии на челик: J1, J3, J4, 201, 202. Подоцна се појавија челични оценки како 200 со помала контрола на содржината на никел. Што се однесува до 201C, тоа е проширена класа на челик од 201 година развиена од поединечни челичарници во Кина во подоцнежниот период. Националната стандардна оценка од 201 е: старата оценка 1Cr17Mn6Ni5N, новата оценка: 12Cr17Mn6Ni5N Врз основа на 201, 201C продолжува да ја намалува содржината на никел и да ја зголемува содржината на манган.

Параметар
Име на производотЛим од нерѓосувачки челик
ДебелинаЛадно валано: 0.15 mm-10 mm Топло валано: 3.0 mm-180 mm
Заврши на површината2B, 2D, 4B, BA, HL, ОГЛЕДАЛО, четка, БР. 1-НЕ. 4, 8K
Ширина8-3000mm
Должина на1000mm-11000mm или како барање на купувачот
стандардASME, ASTM, EN, BS, GB, DIN, JIS итн
материјалГлавно 201, 202,
пакетБарањата на клиентите и Стандардно пакување за извозно морето
Времето за испорака7-15 дена во зависност од барањата и количината на клиентите

1

апликации

● Гасовод за согорување на отпад од нафта;
● Издувна цевка на моторот;
● Котелска школка, разменувач на топлина, делови од печката за греење;
● Делови за пригушувач за дизел мотори;
● Сад под притисок на котелот;
● Возила за транспорт на хемикалии;
● Зглобови за проширување;
● Спирално заварени цевки за цевки за печки и сушари;

Пребарување

Контактирајте нѐ